ЈОШ МАЛО ПА КРАЈ! Током претходних година сигурно сте више пута пожелели да сте у осмом разреду, да што пре изађете из основне школе како би вашим „мукама“ дошао крај. Жеља се, коначно, испунила и близу сте завршетку обавезног школовања. Међутим, сад сте пред дилемом и проблемом – шта даље, како одабрати школу која ће вам највише одговарати. Избор средње школе је важан задатак јер од њега зависи ваша будућа професионална каријера, ваш друштвени положај, друштво и колеге са којима ћете се дружити, једном речју ваш целокупан начин живота.
Универзална формула која обезбеђује упис у школу и занимање који савршено одговарају појединцу не постоји, али ће ваш избор сигурно бити бољи ако се будете придржавали неких правила или корака у избору о којима ћемо говорити нешто касније.
Док сте још у основној школи мислите првенствено на то како ћете да постигнете што бољи успех, јер као што знате, од тога колико ћете бодова имати на основу успеха, али и на основу резултата на тесту, зависиће и могућност да бирате школу. То значи да треба да се припремите на време – набавите збирке задатака и крените да учите. Наравно да не смете да занемарите ни контролне, писмене, одговарање… Није лако, посебно што има и других изазова као што су матурска екскурзија, матурско вече, куповина одеће, фотографисање за алманах, дружење… Међутим, драги осмаци, сваки ваш излазак, бескрајни телфонски разговори, занимљивости на друштвеним мрежама, морају да причекају. Не дозволите да ваше снове и маштања о будућности распрше неки бодови који вам недостају, а које сте уз мало труда и још мање одрицања могли да имате.
Која су то поменути кораци?
1. УПОЗНАЈ СЕБЕ – Циљ овог корака је да преиспиташ себе, направиш личну процену и на основу ње бираш занимање и образовање. То ћеш учинити ако одговориш на нека питања:
- Које предмете волиш? Да ли си ишао на нека такмичења? Да ли си ишао на додатну надставу или неку секцију?
- Чиме се бавиш у слободно време, шта је оно што те занима?
- Какве су ти радне навике – да ли учиш редовно или само пред одгов<арање, контролни?
- Какво ти је здравствено стање, да ли болујеш од неких болести, имаш ли проблема са кичмом, алергијама…?
2. УПОЗНАЈ СВЕТ ЗАНИМАЊА – Циљ је да сазнаш што више о што већем броју занимања. Нека од питања на које би требало да одговирш јесу и :
- Која су занимања која су најчешћа у мом оркужењу?
- Које способности треба да имаш да би се бавио неким занимањем?
- У којим организацијама можеш да се запослиш?
- Коју школу или факултет треба да завршиш да би то могао да радиш?
- Да ли је посао динамичан, занимљив или монотон?
- Шта још можеш да радиш са тим занимањем, које су сродне области и струке?
3. УПОЗНАЈ ПУТЕВЕ ОБРАЗОВАЊА – Циљ је да се упознаш са средњим школама (државним и приватним) које постоје у твом ближем окружењу.
- Који образовни профили постоје у школи ?
- Какви су услови за упис, колико је бодова било потребно?
- Да ли су потребни посебни здравствени услови?
- Који предмети се уче? Какви су професори и услови за учење?
- Каква знања могу да стекнем?
- Какви су изгледи за запослење или даље школовање након средње школе?
- Посети школе које планираш да упишеш данима када организују „Отворена врата“
- Посети „Сајам образовања“
4. ИСПРОБАЈ ЗАНИМАЊЕ – Циљ овог корака је да заправо сазнаш како изгледа неко занимање.
- Попричај са родитељима, рођацима, пријатељима, о њиховим занимањима, задовољству послом, могућностима за даље напредовање…
- Настој да са родитељима, рођацима одеш у посету некој фирми како би видео како изгледа један радни дан
- Посети „Сајам запошљавања“ како би спознао која су занимања тражена, шта конкретно подразумева бављење неким занимањем.
5. ДОНЕСИ ОДЛУКУ О КАРИЈЕРИ – Сад кад имаш све потребне информације о себи, школи, занимањима, време је да донесеш одлуку. Потруди се да не направиш једну од најчешћих грешака:
- Уписаћу оно што и моји родитељи, имаћу „везу“ за посао
- Уписаћу оно што и моји најбољи другови, тако да ћемо наставити да се дружимо
- Уписаћу оно што је најлакше
- Уписаћу школу која ми је најближа
Као што видите, избор средње школе није нимало лак задатак. Да бисте га што успешније савладали потражите помоћ , најпре од родитеља. Разговарајте са њима о свету занимања, али и о томе како вас они процењују, шта мисле о вашим особинама, радним навикама, мотивима, интересовањима..
Немојте се устручавати да одете код школског психолога који ће проценити ваше способности, професионална интересовања, одлике личности,све то ускладити са вашим школским постигнућем и дати вам савет шта да упишете. Наставници, посебно оних предмета који вас интересују, такође вам могу бити од помоћи.
Можете се обратити представницима Канцеларије за младе чија је улога да информишу о могућностима за развој каријере у локалној заједници. Помоћ вам може пружити и Национална служба запошљавања, где можете обавити и тестирање.
У духу времена у коме живимо, информација има и на интернету, па ево неких корисних сајтова:
www.nsz.gov.rs – Национална служба за запошљавање
www.srednjeskole.edukacija.rs
www.mojaposla.rs
Запамтите да је избор на крају ипак ваш. СРЕЋНО!